Tipy na výlety

Rozhledna Zadov

Při pobytu na Zadově si nesmíte nechat ujít skvělou rozhlednu, ze které je vidět hluboko do vnitrozemí směrem na Strakonice, Prahu, České Budějovice, ale i na hraniční šumavské hřebeny. Rozhledna byla vybudována z věže bývalého skokanského můstku. Věž je mj. opatřena také lezeckou stěnou.

Zlatá Studna

V létě i v zimě si nesmíte nechat ujít návštěvu Zlaté Studni, která již leží v NP Šumava. Dnes je to jen louka uprostřed lesů s jediným dochovaným domem. Ale dříve to bývala sklářská osada, kde žilo na 140 obyvatel. Ve zdejší sklárně se řemeslu vyučil i Andreas Hartauer, autor písně Tam v krásné Šumavě, která se stala „šumavskou hymnou“ na české i německé straně pohoří. 

Česky:  https://www.youtube.com/watch?v=ilRzhv1vjU8

Německy: https://www.youtube.com/watch?v=2nXqlsfyIAc

 

Keltské hradiště Obří hrad

Přes Churáňov a podél řeky Losenice je po červené možné dojít na Popelnou, nad kterou se tyčí vrchol s historickým keltským hradištěm Obří hrad. Z Popelné vás do míst hradiště dovede naučná stezka Keltové na Šumavě. Na vrcholu je 1. zóna NP Šumava, která je zajímavá mj. i krásným kamenným mořem a skvělou vyhlídkou směrem ke Kašperským Horám a dále do vnitrozemí směrem na Sušici a Plzeň.

 

Javorník -  Rozhledna

Kam byste také měli vyrazit je kamenná Klostermannova rozhledna Javorník. Její stavbu inicioval již v roce 1914 sám Karel Klostermann, ale kvůli mobilizaci se tehdy nestavělo. Rozhledna byla postavena a zpřístupněna až roku 1938. Posléze kolem rozhledny vyrostly příliš vysoké smrky a rozhledna ztratila smysl. Proto byla v roce 2003 navýšena nad lesní porost a dnes je jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů. Tak si ji nenechte ujít ani vy.

Více informací viz: http://www.javornik.cz/rozhledna.php

 

Borová Lada – rašeliniště, soví voliéry, rybí líheň

Obec Borová Lada leží v Národním parku Šumava a za návštěvu zde rozhodně stojí Chalupská slať – rašeliniště s největším rašelinným jezírkem v Čechách s plovoucím ostrůvkem. Kromě toho za návštěvu v letních měsících určitě stojí velké soví voliéry v bývalém pískovém lomu. V sovinci se potkáte se sovami, které běžně žijí na Šumavě: výr velký, sova pálena, kalous ušatý, puštík obecný, sýc rosný, puštík bělavý. Nedaleko je také objekt pstruží líhně, kde můžete sledovat, jak se odchovávají pstruzi pro šumavské potoky.

Informace najdete na https://www.sumavanet.cz/borovalada

Soví voliéry viz: http://www.npsumava.cz/cz/1387/sekce/sovi-voliery/

 

Návštěvnické centrum Kvilda – jeleni ve volné přírodě

Správa NP Šumava postavila u Kvildy velké návštěvnické centrum, které je věnováno životu jelena evropského. Rozhodně stojí na návštěvu, od nás ze Zadova to není daleko.

Vše si můžete najít na letáčku, který si stáhnete ZDE:

http://www.npsumava.cz/gallery/31/9454-nc_jelen3.pdf

 

Mezilesní slať – místo největších mrazů v ČR

Symbolem Šumavy jsou četná rašeliniště. Jedno z nedalekých a veřejně přístupných je Mezilesní slať mezi Kvildou a Horskou Kvildou a rozhodně stojí za výlet ze Zadova. Jedná se o dříve těžené rašeliniště, kde mj. najdete také vyhlídkovou věž. Nedaleko je meteorologická stanice Perla, která je nejstudenějším místem v ČR. Nejméně zde bylo naměřeno -41,6°C, dne 30. ledna 1987.

 

Hrad Kašperk

Při pobytu na Zadově můžete jako tip na výlet pojmout také výlet na hrad Kašperk, který se tyčí nad městem Kašperské Hory. Hrad byl postaven na příkaz krále Karla IV. A měl zabezpečovat střežení hranice s Bavorskem, ochranu nalezišť zlata a zabezpečovat Zlatou obchodní stezku. Vše o hradu naleznete ZDE: https://www.kasperk.cz/.